Як працює програма «Доступні ліки»
З 2017 року в Україні діє програма «Доступні ліки», мета якої – забезпечити доступність лікарських препаратів проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету II тощо. Розповідаємо, як скористатися її послугами.
За державною програмою «Доступні ліки» необхідні препарати можна отримати безоплатно або з доплатою, але все одно не за повною вартістю. Щороку перелік ліків, що входять до неї, розширюється. Так, з 2023 року до програми «Доступні ліки» включили тест-смужки для визначення рівня глюкози для індивідуального глюкометра.
Станом на весну 2024-го програма відшкодовує вартість препаратів, що застосовуються під час лікування:
- серцево-судинних захворювань;
- діабету 2-го типу;
- бронхіальної астми;
- розладів психіки та поведінки (шизофренії, шизотипових станів, невротичних розладів, повʼязаних зі стресом та ін.);
- епілепсії;
- нецукрового діабету;
- цукрового (інсулінозалежного) діабету;
- хронічного обструктивного захворювання легень;
- хвороби Паркінсона;
А також для забезпечення пацієнтів лікарськими засобами у посттрансплантаційному періоді, для лікування болю та надання паліативної допомоги. Загалом до програми увійшло майже 500 найменувань лікарських препаратів (станом на лютий 2024 року – 489 найменувань).
З їхнім переліком можна ознайомитися у спеціальному реєстрі. Щоб побачити, які саме ліки повністю безоплатні, потрібно в завантаженому списку ліків у стовпчику № 2 знайти необхідну міжнародну непатентовану
назву, у стовпчику № 5 – потрібне дозування, а у стовпчику № 16 – усі комірки із сумою доплати 0,00 грн.
Як отримати безоплатні ліки та медичні вироби
Щоб отримати препарати за програмою «Доступні ліки» слід звернутися до сімейного лікаря або профільного спеціаліста та отримати електронний рецепт. Після цього треба прийти до аптеки, яка бере участь в програмі «Доступні ліки» (вони мають на дверях спеціальні наліпки), та отримати ліки за електронним рецептом.
Важливо! Отримавши електронний рецепт, ви можете звернутися по ліки в будь-яку аптеку, що бере участь в програмі. Аптека може бути розташована в іншому місті чи селі. Не має значення. Головне – отримати рецепт.
Перелік аптек, які входять до програми «Доступні ліки», знайдете за посиланням на сайті Національної служби здоровʼя України.
Також для зручного отримання інформації про «Доступні ліки» можна скористатися:
- чат-ботом в Telegram @SpytaiGrytsia_bot
- чат-ботом у Viber «Спитай Гриця» chats.viber.com/spytaigrytsia
- подзвонити до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір із НСЗУ та відпускає ліки за необхідним напрямом
Як отримати електронний рецепт на ліки
В Україні понад 14 000 аптек відпускають ліки за електронними рецептами. То як його отримати, щоб скористатися можливостями програми «Доступні ліки»?
Записатися та прийти до лікаря. Коли йдеться про маломобільну людину, отримати рецепт може її представник/доглядальник, також звернувшись до сімейного лікаря, який знає історію хвороби пацієнта.
Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера. У разі, якщо номер телефону не належить пацієнту або у пацієнта змінився номер телефону, інформацію про це потрібно оновити. Після перевірки номера телефону лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.
На мобільний телефон пацієнта прийде СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.
Пацієнтам, які не користуються телефоном, а їх декларація укладена без телефону, лікар випише е-рецепт та одразу надрукує його у вигляді інформаційної довідки. Вона міститиме номер рецепта та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та/або медичні вироби та спосіб їх застосування.
Після отримання електронного рецепта слід піти до аптеки, яка бере участь у програмі «Доступні ліки», та повідомити працівнику аптеки 16-значний номер (продиктувати, надати надруковану інформаційну довідку або записку із виписаним на неї номером рецепта, показати увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС тощо).
Фармацевт запропонує наявні торгові марки лікарських засобів або медичних виробів на вибір – безоплатні або з доплатою. Обравши ліки, слід назвати код підтвердження, якщо необхідно, здійснити доплату, фармацевтичний працівник накладе електронний підпис на рецепт. Після цього пацієнт чи його представник отримає препарат.
Якщо в аптеці немає необхідного лікарського засобу або медичного виробу, не треба називати код підтвердження рецепта. У такій ситуації краще звернутися до іншої аптеки чи замовити ліки в тій аптеці, де перебуваєте.