dec line

Що таке соціальна послуга «Догляд вдома»

video poster

Понад десять років тому Міністерство соціальної політики України затвердило Державний стандарт догляду вдома, описавши саму послугу, подавши перелік громадян, які можуть її отримати. Відтоді у документ вносилися зміни та доповнення. Далі подаємо актуальну інформацію про «Догляд вдома» й те, хто має право на цю послугу. 

Послуга «Догляд вдома» передбачає надання допомоги в самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, годування), пересуванні в побутових умовах, веденні домашнього господарства (закупівля і доставка харчових продуктів, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання житла, оплата комунальних платежів, прання білизни, дрібний ремонт одягу), в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами (виклик лікаря, працівників комунальних служб, транспортних служб тощо); навчанні навичок самообслуговування; допомозі в забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчанні навичок користування ними; психологічної підтримки; інформуванні та представництві інтересів.

Хто має право отримувати послугу «Догляд вдома»:

  • люди похилого віку;
  • діти з інвалідністю;
  • дорослі люди з інвалідністю;
  • люди з тяжкими формами захворювання (зокрема до встановлення інвалідності);
  • люди з психічними та поведінковими порушеннями (комбінованими порушеннями).

Щоб скористатися безоплатною соціальною послугою «Догляд вдома», яка надається коштом місцевого бюджету, необхідно отримати відповідне рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій, виконавчого органу міської, сільської, селищної ради (залежить від місця проживання людини, що хоче отримати послугу), подавши звернення/заяву до надавача соціальної послуги (у разі надання соціальних послуг коштом надавача). 

Порядок подачі заяви для отримання соціальної послуги

Для отримання соціальної послуги особа, подає уповноваженому органу (органу соціального захисту населення) за своїм задекларованим/зареєстрованим місцем проживання заяву про надання соціальної послуги. 

До заяви додаються такі копії документів:

  • копія паспорта громадянина України;
  • документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (картка платника податків);
  • копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або пенсійне посвідчення, або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги;
  • декларація про доходи та майновий стан осіб (крім осіб, яким соціальні послуги надаються незалежно від доходу), яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї;
  • інші документи.

З повним переліком документів можна ознайомитись на сайті Безоплатною юридичної допомоги.

Способи подачі заяви:

  • у письмовій формі;
  • в електронній формі через «Портал Дія», у тому числі з використанням мобільного додатка.

Соціальна послуга догляду вдома надається надавачем соціальної послуги після здійснення первинного комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб отримувача соціальної послуги, складання індивідуального плану та укладення договору на надання соціальної послуги догляду вдома.

Місце надання послуги: за місцем проживання отримувача соціальної послуги (вдома).

Строк надання соціальної послуги: постійно/тимчасово. Може надаватися екстрено (кризово) під час дії на території України або адміністративно-територіальної одиниці надзвичайного або воєнного стану.

Порядок укладання договору про надання соціальної послуги догляду вдома: 

  1. З кожним отримувачем соціальної послуги або його законним представником протягом 5 днів з дня прийняття рішення про надання соціальної послуги догляду вдома укладається договір про її надання.
  2. Укладання договору про надання соціальної послуги догляду вдома здійснюється за участю отримувача соціальної послуги або його законного представника. У разі необхідності до складання договору залучаються члени родини отримувача соціальної послуги.
  3. Договір підписується отримувачем соціальної послуги або його законним представником та представником надавача соціальної послуги. Кожна зі сторін отримує один примірник договору.

Важливими умовами договору про надання соціальних послуг є назва соціальної послуги, умови її надання та вартість, права, обов’язки та відповідальність сторін, строк дії договору та інші умови, які сторони визнають істотними.

Надавачем соціальних послуг можуть бути:

  • юридичні та фізичні особи;
  • фізичні особи – підприємці (якщо вони включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.

Надавач соціальних послуг «Догляд вдома» має знати про: 

  1. Базові принципи надання соціальних послуг (дотримання прав особи, якій надаються послуги, недопущення будь-яких видів катування та поводження, що можуть принижувати її гідність, повага до честі й гідності особи);
  2. Пристосування побутових умов до потреб осіб окремих категорій, яким надаються послуги;
  3. Особливості надання паліативної допомоги (основні завдання, складники та принципи паліативної допомоги, особливості надання паліативної допомоги дорослим, організація забезпечення протибольової терапії);
  4. Особливості доглядання (фізіологічні, психологічні, соціальні особливості та потреби осіб окремих категорій);
  5. Етику спілкування, особливості спілкування та поводження з особами під час змін їхнього психічного стану, пов’язаних зі старінням, захворюванням тощо;
  6. Особливості доглядання осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, про профілактику та лікування пролежнів;
  7. Надання домедичної допомоги (основні правила надання домедичної

допомоги при невідкладних станах; порядок дій при застосуванні

невідкладних організаційних заходів, спрямованих на збереження життя особи, якій надаються соціальні послуги, при невідкладних станах);

  1. Взаємодію з іншими фахівцями та службами (отримання інформації з питань соціального захисту населення; отримання безоплатної правової допомоги; оформлення документів, проведення платежів).

Статус одинокої особи

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», державна соціальна допомога на догляд призначається одиноким малозабезпеченим особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію за віком або за вислугу років чи по інвалідності.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд», від 2 квітня 2005 р. N 261, до одиноких осіб, що мають право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державну соціальну допомогу на догляд, належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов’язаних за законом їх утримувати. 

Підтвердженням належності до цієї категорії є:

  • інформація про відсутність працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання), зобов’язаних за законом їх утримувати (зазначається у поданій заяві про призначення допомоги на догляд);
  • довідка про склад сім’ї, видана уповноваженим органом за місцем проживання, у тому числі органом місцевого самоврядування.

Одиноким малозабезпеченим особам, які за висновком ЛКК потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію за віком або за вислугу років чи по інвалідності (крім інвалідів I групи), допомога на догляд призначається у розмірі 15% від прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2021 року заяви з необхідними документами для призначення соціальної допомоги на догляд приймаються від заявників органами соціального захисту населення лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг). Крім того, документи прийматимуться посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному органу соціального захисту населення.

Державна соціальна допомога на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку

З 2020 року в Україні також надається соціальна допомога одиноким особам, які досягли 80-річного віку та одержують пенсію. 

Державна соціальна допомога на догляд призначається за наступних умов:

  • досягнення особою 80-річного віку;
  • відсутність працездатних родичів, зобов’язаних за законом утримувати особу (відповідно до статті 202 Сімейного Кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Відповідно до статті 266 Сімейного Кодексу України повнолітні внуки, правнуки зобов’язані утримувати непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання);
  • особа, яка потребує догляду, одержує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
  • наявність висновку лікарсько-консультативної комісії про потребу постійного стороннього догляду за особою.

Державна соціальна допомога на догляд встановлена у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Для осіб, які втратили працездатність встановлено прожитковий мінімум (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік») – 2361 гривню.

Для призначення державної соціальної допомоги на догляд подаються наступні документи:

  • заява за формою, встановленою Мінсоцполітики (форма заяви, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 09.01.2023  № 3). Під час подання заяви пред’являється паспорт громадянина України, трудова книжка та довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • декларація про доходи та майновий стан осіб для призначення соціальної допомоги, яка складена за формою, встановленою Мінсоцполітики;
  • висновок лікарсько-консультативної комісії про потребу постійного стороннього догляду за особою.

З 1 січня 2021 року заяви з необхідними документами для призначення соціальної допомоги на догляд приймаються від заявників органами соціального захисту населення лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг). Крім того, документи прийматимуться посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному органу соціального захисту населення.

Допомога на догляд призначається з дня звернення за допомогою

Днем звернення за призначенням допомоги на догляд вважається день прийняття органом, що призначає допомогу, заяви з усіма необхідними документами.

У разі коли заява про призначення допомоги на догляд з усіма необхідними документами надсилається поштою, днем звернення вважається дата на поштовому штемпелі з місця відправлення заяви.

Дізнатися більше

Схожі статті