dec line

Контролюємо медичні показники. Правильно вимірюємо артеріальний тиск

video poster

Артеріальний тиск  – дуже важливий для здоровʼя людини показник. Розповідаємо, чому саме, і як вимірювати та контролювати артеріальний тиск у домашніх умовах. 

За даними Міністерства охорони здоровʼя України за 2023 рік, 34,8% українців у віці від 18 до 69 років, тобто кожен третій, мають підвищений артеріальний тиск. Багато хто навіть не здогадується про те, що має цю проблему, адже вона може не проявлятися й бути безсимптомною. Коли ж ідеться про людей старшого віку, підвищений артеріальний тиск, або гіпертонія, створює додаткове навантаження на кровоносні судини, ускладнює циркуляцію крові й надходження її до внутрішніх органів. Це підвищує ризик серцевого нападу або інсульту, розвитку різних типів ускладнень цукрового діабету. Низький артеріальний тиск також не є типовим для людини й супроводжується поганим самопочуттям: слабкістю, запамороченням, відчуттям потемніння перед очима.

Саме тому важливо постійно контролювати артеріальний тиск. Робити це в домашніх умовах нескладно, головне – слідувати кільком правилам.

Для дорослої здорової людини оптимальним вважають верхній тиск менш ніж 120 мм рт. ст. і нижній тиск менш ніж 80 мм рт. ст. Але для людей старшого віку або тих, які мають неінфекційні захворювання, цей показник може відрізнятися. Тому для встановлення індивідуального цільового показника потрібно звернутися до сімейного лікаря.

Як правильно вимірювати тиск:

  • Вимірювати тиск слід двічі на день. Уранці, перед прийманням ліків та їжі; увечері – перед сном, купанням та прийманням ліків. А також, тоді, коли гіршає самопочуття.
  • Вимірювати тиск необхідно сидячи, у стані спокою, не раніше ніж через 30 хвилин після ходьби, вживання чаю / кави та інших кофеїновмісних напоїв (інакше можна зафіксувати підвищений тиск навіть у здорової людини).
  • Ноги, за можливості, мають стояти на підлозі.
  • Вимірюють тиск двічі (з перервою до 2 хвилин), а за розбіжності показників понад 10 мм рт. ст. потрібне ще одне вимірювання. Коректним буде середній результат.
  • Тонометр слід розташовувати на рівні серця.
  • Перше вимірювання треба робити і на лівій, і на правій руці. За такої умови до уваги беруть вищі показники.
  • Якщо різниця в показниках різних рук перевищує 20 мм рт. ст., потрібно виміряти повторно.

Що робити, якщо у підопічного високий артеріальний тиск

Перше і основне – якщо у людини, яку ви доглядаєте, високий артеріальний тиск, слід звернутися до сімейного лікаря, який надасть схему приймання необхідних ліків або направить до вузькопрофільного спеціаліста.

Увага! У жодному разі не давайте ліки підопічному без призначення лікаря! Препарати, які нормалізують/знижують артеріальний тиск, добираються індивідуально, зважаючи на вік пацієнта, хронічні захворювання тощо.

Тож якщо ваш підопічний має підвищений тиск, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

  • постійно ведіть щоденник показників тиску, записуйте їх вранці та ввечері;
  • стежте, щоб підопічний регулярно приймав призначені лікарем препарати для зниження тиску, навіть, коли почувається добре;
  • у харчуванні підопічного слід зменшити споживання солі до 5 г на добу, уникати консервів та солінь, ковбасних виробів, напівфабрикатів, магазинних соусів; додати в раціон більше зелені, овочів і фруктів;
  • стежте, щоб підопічний пив достатню кількість води. Денна норма споживання води = маса тіла*0.03;
  • за можливості робіть із підопічним фізичні вправи;
  • контролюйте рівень холестерину в крові. Для цього слід хоча б раз на рік здавати кров для лабораторного дослідження (загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л);
  • контролюйте рівень глюкози натще.

Важливо! Куріння та вживання алкоголю негативно впливають на артеріальний тиск. Якщо ваш підопічний має ці шкідливі звички, слід від них поступово відмовитися.

Збережіть та використовуйте буклет «Артеріальна гіпертензія. Як зберегти здорове серце і судини». У ньому знайдете приклад щоденника артеріального тиску.

Схожі статті