Ознаки наближення смерті та відсутності життя
Ознаки наближення смерті та відсутності життя
Уникнення теми смерті, на жаль, не скасовує скінченність людського життя. Варто бути обізнаними у цій темі для того, щоб підготуватися самим і надати підопічному максимум підтримки. Для деяких підопічних процес вмирання може тривати тижнями; для інших – кілька днів або годин. З наближенням смерті ви можете помітити деякі зміни і підготуватися до неминучого.
Важливо! Ми наводимо загальний перелік ознак вмирання. Вони можуть бути індивідуальними, залежно від хвороби підопічного, фізичних змін, що відбулися раніше.
Зниження активності
Людина може менше говорити й рухатися, часто спить більшу частину дня, стає несприйнятливою до будь-якої активності. Якщо людина, яка помирає, вербалізує дискомфорт під час руху, або ви спостерігаєте ознаки болю (наприклад, гримаси) під час руху/активності у людей, які не говорять, медикаментозна терапія з відповідним знеболенням допоможе полегшити дискомфорт.
Зникає бажання їсти й пити
Людина може не відчувати апетиту або спраги, а також мати проблеми з ковтанням. Може бути кашель та задуха при спробі проковтнути ліки, їжу або рідину. Відсутність інтересу до їжі та рідини є очікуваним явищем. Їжу та рідину ніколи не слід проштовхувати, оскільки це може збільшити ризик задухи, пневмонії та дискомфорту в животі, оскільки шлунково-кишкова система сповільнює роботу разом з іншими системами організму. Доглядальник може забезпечити комфортний догляд підопічного, підтримуючи належну гігієну порожнини рота, зволожуючи рот і губи вологими губками та наносячи бальзам для губ, щоб запобігти їхньому обвітрюванню.
Зміни в кишківнику та сечовому міхурі
Закрепи можуть стати більш частими, що вимагає збільшення використання проносних засобів для підтримки комфорту, хоча від цих ліків слід відмовитися, якщо людина майже не вживає їжу або рідину протягом декількох днів. Також може статися втрата контролю над сечовипусканням.
Температура тіла може знизитися на градус і більше
Рука або шкіра людини може стати холодною на дотик. Не рекомендується використовувати грілки для зігрівання рук або ніг через значний ризик опіків при безпосередньому контакті з тонкою шкірою людини літнього віку. Обгортайте грілки додатково тканиною або використовуйте просто теплу ковдру.
Артеріальний тиск, частота серцевих скорочень і частота дихання поступово знижуються
Наприкінці життя життєво важливі показники, такі як тиск крові та частота серцевих скорочень, можуть коливатися і ставати нерегулярними. Хоча ці симптоми можуть виникати на будь-якій стадії розвитку хвороби, вони можуть стати більш вираженими в останні дні або години перед смертю.
Зміна кольору шкіри
Шкіра колін, стоп і кистей може стати багряною, блідою, сірою, а також покритися плямами. Ці зміни сигналізують про те, що смерть настане протягом декількох днів або годин.
Поява прискореного дихання, відсутність дихання на короткі проміжки часу, кашель або шумне дихання, поверхневе дихання
Поворот, зміна положення або підняття голови/плечей іноді полегшують шумне дихання, особливо якщо в роті затримується рідина через порушення ковтання. Таке дихання часто викликає занепокоєння у тих, хто доглядає людину, але воно не свідчить про біль або страждання.
Збудження та періоди неспокою
У медицині ці явища називаються термінальною ажитацією або термінальним неспокоєм, який виникає часто без видимої причини.
Свідомість, що згасає
Часто перед смертю люди впадають у несвідомий або коматозний стан і стають повністю нечутливими. Це дуже глибокий стан несвідомості, в якому людину неможливо розбудити, вона не розплющує очі, не може спілкуватися або реагувати на дотики. Люди в комі можуть чути, що до них звертаються, навіть якщо вони вже не реагують. Слід припустити, що навіть якщо людина не може говорити, вона може продовжувати відчувати біль або страждання, навіть якщо вона не в змозі вербалізувати ці почуття.
Сенсорні зміни
Нерідко люди, які помирають, відчувають зміни у відчуттях, що спричиняє ілюзії, галюцинації або марення. Ілюзії – неправильне сприйняття звуків, простору, предметів. Галюцинації – людина може чути голоси чи бачити предмети, яких немає. Підопічний може плутати реальність і думати, що інші намагаються завдати йому шкоду. Люди можуть повідомляти про усвідомлення своєї неминучої смерті та стверджувати, що незабаром побачать Бога, друзів і родичів, які вже померли. Багатьох це усвідомлення заспокоює.
Сенсорні зміни можуть посилюватися і слабшати протягом дня і часто стають більш вираженими вночі.
Як зрозуміти, що у людини відсутні ознаки життя?
- Відсутність серцебиття. Серцебиття визначають рукою або вухом на грудній клітці.
- Відсутність пульсу на артеріях. Пульс визначають на шиї (сонна артерія), у ділянці променевозап’ясткового суглоба (променева артерія).
- Відсутність дихання. Дихання визначають за рухами грудної клітки та живота, зволоженням дзеркала, яке прикладають до носа та рота постраждалого, рухами шматочка вати або бинта, які підносять до носових отворів.
- Відсутність реакції зіниць на світло. Якщо освітити око пучком світла (наприклад, ліхтариком), то у живої людини спостерігається звуження зіниць — позитивна реакція зіниці. При денному освітленні цю реакцію можна перевірити так: на деякий час закривають око рукою, потім швидко відводять руку убік, при цьому буде помітно звуження зіниці, якщо людина жива.