dec line

Як встановити пандус за кошти держави: покрокова інструкція

video poster

Особи з інвалідністю мають право на безперешкодний доступ до житлових будинків, і важливу роль у цьому відіграють пандуси та підйомні платформи. Якщо ваш будинок не обладнаний такими засобами, ви можете звернутися до місцевої влади для їх встановлення за бюджетні кошти. У цій статті ми розглянемо покрокову процедуру звернення, вимоги до пандусів та можливі варіанти дій у разі відмови.

Порядок дій при потребі обладнання спеціальними засобами, у тому числі пандусом/ підйомною платформою будинку, де проживає особа з інвалідністю не обладнаний, за рахунок бюджетних коштів:

Крок 1: Звернення до місцевої влади з заявою про встановлення пандусу / підйомної платформи

Особа або її представник мають право звернутися до органу місцевого самоврядування (сільська/селищна/міська рада) та до підрозділів таких рад (залежно від їх структури) з питань містобудування та архітектури, соціального захисту, капітального будівництва; ЖБК; ОСББ, у відання яких знаходиться будинок (якщо це багатоповерхівка), із заявою про встановлення пандусу/підйомної платформи..

Для отримання більш швидкого результату, варто вказувати кілька відповідальних за надання цієї послуги адресатів: основний-виконавець – відповідний відділ органу місцевої влади; далі – у копіях, контролюючі органи. 

Процедура надсилання заяви та додатків:

  • Якщо заява надсилається одночасно кільком адресатам, то кожному, вказаному в заяві адресату, потрібно надсилати заяву з копіями додатків окремими пакетами;
  • У кожен конверт вкладається опис-вкладення, що потрібно заповнювати у 2х примірниках для кожного пакету, вказувати кількість аркушів та назву вкладеного у конверт документу та додатків;
  • Надсилання конвертів – цінний лист з повідомленням про вручення адресату;

Строк розгляду заяви:

Закон України «Про звернення громадян» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр#n66

 – не більше одного місяця (можуть продовжити – до сорока п’яти днів) від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. 

У випадку отримання відмови від сільської/селищної/міської ради – можна звернутися до Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю з проханням розібратися в ситуації АБО до суду з позовом про відмову у встановленні пандуса/підйомної платформи й ін.

Слід бути готовим до тривалих строків встановлення і необхідності постійного контролю за процесом.

Крок 2: Погодження намірів щодо влаштування пандусів для доступу осіб з інвалідністю

Роботи із влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів або їх розумного пристосування проводяться замовником (орган місцевого самоврядування, інша установа, відповідно до повноважень) після надходження повідомлення про погодження намірів від уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури чи погодження таким органом намірів за вмовчанням.

Крок 3: Встановлення пандуса

Після отримання позитивного рішення про встановлення пандуса організується процес його установлення. Фінансування – коштом бюджету місцевої влади або за рахунок інших джерел фінансування, які передбачені законодавством.

Крок 4: Контроль якості

Бажано, в процесі та після встановлення пандуса, здійснювати контроль якості робіт та перевірку відповідності його стандартам безпеки.

Обов’язкові вимоги до влаштування безпечного та правильного пандуса:

  1. Безпечний нахил зовнішнього пандуса не може перевищувати 8%, внутрішнього – 10-12%.
  2. Максимальна висота одного підйому пандуса не повинна перевищувати 0,8 м.
  3. Після кожного підйому необхідне влаштування горизонтальних площадок глибиною не менше 1,5 м.
  4. Ширина пандуса повинна бути в просвіті за однобічним рухом 1,2 м, за двобічним – 1,8 м.
  5. Зовнішній пандус повинен мати двобічну огорожу з поручнями на висоті 0,9 м. Поручень до опори має кріпитися знизу (не допускається бокове кріплення).
  6. Поверхня пандуса повинна бути шорсткою, чітко маркована кольором або фактурою, контрастною відносно суміжних горизонтальних поверхонь.

ІНШІ випадки:

  1. Пандус встановлений власним коштом

Варто, зберігати всі квитанції та документи про здійснення оплат послуг з встановлення та звернутися до органів місцевого самоврядування (див. Крок 1) з заявою про відшкодування витрат з встановлення, з додаванням документів, що підтверджують ці витрати АБО звернутися з позовом до суду про стягнення грошової компенсації за встановлення пандусу за власний рахунок.

Підстава: положення ст. 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», де передбачено (ч. 1 та 2): житло (жиле приміщення), займане особами з інвалідністю або сім’ями, у складі яких вони є, під’їзди, сходові площадки будинків, в яких мешкають особи з інвалідністю, мають відповідати вимогам щодо безперешкодного доступу та бути пристосованими до потреб таких осіб, а також обладнане телефонним зв’язком.

Обладнання зазначених жилих приміщень здійснюється органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями, у віданні яких знаходиться житловий фонд.

  1. Пандус неможливо встановити з певних технічних причин

Звернутися з заявою до органів місцевого самоврядування (див. Крок 1) про проведення заміни житла (жилих приміщень) у порядку, передбаченому Житловим кодексом Української РСР. 

Підстава: норма ч. 3 ст. 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», визначає, що у разі невідповідності житла (жилих приміщень), в якому проживає особа з інвалідністю, вимогам щодо безперешкодного доступу осіб з інвалідністю і неможливості його пристосування до потреб таких осіб за їх заявою або заявою їх законних представників проводиться заміна такого житла (жилих приміщень) у порядку, передбаченому Житловим кодексом Української РСР.

 

Схожі статті