Радість читання: що почитати з підопічним
Літературні твори дарують безліч емоцій: розраджують і звеселяють, інтригують і захоплюють. Читання – чудовий відпочинок, який ще й корисний для здоровʼя.
Дослідники зі Школи громадського здоров’я Єльського університету (США) 2016 року провели дослідження серед людей віком від 50 років і старше щодо їхніх читацьких звичок. Виявилося, що ті, хто регулярно читав книжки, мали на 20% нижчий рівень смерті протягом наступних 12 років, порівняно з тими, хто не читав взагалі або читав газети. Також відомо, що читання покращує роботу мозку, допомагає швидше заснути, знижує рівень стресу. Тож ми зібрали кілька книжок, які розповідають цікаві, смішні, щемкі історії, які можна читати разом з підопічним, щоб отримати задоволення й покращити самопочуття.
Ірина Савка «Три Марти»
Історичний роман української письменниці, який розповідає про долі людей, що були сповнені випробувань складними життєвими обставинами, зокрема і війною. «Три Марти» – красива, мудра історія про те, як кохання може рятувати, змінювати й дарувати чимало несподіванок. Тож хто такі ці три Марти? Жінки, до яких мав почуття Роман Іванич – звичайний собі чоловік з невеличкого українського селища. Замолоду він покохав Марту, але батьки дівчини віддали її за заможного поляка (в їхніх краях українці й поляки мешкали поруч багато років у відносному мирі та спокої). Тож Роман взяв за дружину іншу Марту, за стриманістю якого ховалася сміливість й внутрішня сила. Настане час і Марта навіть захищатиме свого чоловіка від нацистських загарбників. А третя Марта – польська панянка, у якої роман опиниться після втечі з примусових робіт. Минуть роки, родина Іваничів переживе етнічні конфлікти, тяжкі колгоспні будні та інші особливості радянщини, щоб вже через дітей возз’єднатися з тими, з ким доля зводила і розводила раніше.
Ярослава Литвин «Вілла у Сан-Фурсиско»
Дуже позитивна історія про молоду жінку з великого міста, яка раптом захотіла купити будиночок в селі, щоб наблизитися до природи, відпочити від гамірного мегаполіса. Але ідеальну картину, яку намалювала собі Оля Синичка, розібʼють бурʼяни, хатка, що проситиме капітального ремонту, й повна непристосованість містянки до законів села. Втім, Ользі пощастило з родиною й найкращою подружкою. Мама, тато й тітка не покинуть свою кровиночку в біді, додаючи пригод і несподіванок, а читачам – щирого сміху. Тож, вирішивши зробити зі своєї «вілла у Сан-Фурсиско» імпровізований готель, прихисток для так само втомлених від міських турбот, Оля потрапить в низку дивовижно незграбних, але кумедних ситуацій, які познайомлять її із турботливою сусідкою, загадковим зайдою-йогом і чоловіком, в якого буде дуже важко не закохатися. Між іншим, романтичних стосунків в книжці вистачатиме, що приємно – розвиватимуться вони непередбачувано, що також додає принадності цьому по-літньому життєрадісному твору.
Фенні Флеґґ «Різдво з червоним кардиналом»
Кожна книжка американської письменниці Фенні Флеґґ – ліки проти поганого настрою. Ця авторка вірить у перемогу добра над усілякими несприятливими обставинами, завжди дає своїм героям шанс бути щасливими, піддаючи їх випробуванням, але без надмірностей. Роман «Різдво з червоним кардиналом» – історія про людей, чиї життя, здавалося б, вже визначені, у них вже все давно відбулося, а тому чекати на щось хороше – марна справа. Так, 52-річний Освальд Т. Кемпбелл, що мешкає в холодному і вітряному Чикаго, дізнається, що смертельно хворий. Провести останні місяці життя чоловік вирішує в крихітному містечку Лост-Ривер в іншому штаті, в санаторії. Та, приїхавши, Освальд виявить, що старого закладу більше не існує, але в містечку мешкають чудові люди на лоні прекрасної природи. Тож наш герой відкриє у собі талант художника, зустріне кохання та отримає змогу побудувати нову родину. І, звісно, одужає, бо турбота про інших, віра у диво – дієва протиотрута від самотності.
Фредрік Бакман «Чоловік на імʼя Уве»
Книжка, яка змусить плакати й сміятися. Проста, на перший погляд, історія про самотнього буркотуна Уве, в якій заховано багато важливих тем. Головний герой роману популярного шведського письменника нещодавно втратив дружину, яка була головною людиною в його житті. Уве звільнили з роботи. Весь його світ чітких правил і звичок покотився під укіс. Тому Уве вирішив добровільно піти з життя. Втім, вчинити самогубство йому не вдасться, бо сірі будні Уве змінить молода родина з двома дітьми, що оселиться в сусідньому будинку. Завдяки дружбі, турботі, пригодам й веселим випадковостям герой книжки відтане й знову полюбить життя, навчиться довіряти людям і пускати їх у своє серце. «Чоловік на імʼя Уве» – добра, щемка історія, зрозуміла кожному, адже розповідає про прості людські радощі й болі, які так важливо переживати із кимось поруч.
Літературні твори в аудіоформаті
Якщо на читання бракує часу, книжки можна прослухати в аудіоформаті. Наприклад, на YouTube знайдете подкаст «Наші детективи» від Суспільне Культура з гостросюжетними творами, начитаними кращими українським акторами та професійними дикторами. Щоб прослухати «Наші детективи», натисніть на посилання: https://www.youtube.com/playlist?list=PLa6RrfylRW7QdAD5Tli1UAGrhhVaHLmNM
Аудіоверсії української класики й твори сучасних письменників знайдете на сайті Радіо Культура за посиланням: http://www.nrcu.gov.ua/prog.html?id=620&page=6