Основні правила харчування підопічного
Здорове харчування для людини старшого віку
Доглядаючи за людиною старшого віку, дуже важливо не забувати про здорове харчування, завдяки якому можна підтримувати хороше самопочуття та запобігати деяким наслідкам старіння.
З віком людський організм змінюється, процеси відновлення у ньому гальмуються, тому ми стаємо більш вразливими перед хворобами. Наприклад, метаболізм, тобто обмін речовин, сповільнюється, що часто призводить до збільшення маси тіла. Вона, своєю чергою, впливає на здоровʼя серця, артеріальний тиск, а також може бути передвісницею розвитку цукрового діабету другого типу. Тому важливо стежити за харчуванням людини старшого віку. Щоб зробити його здоровим, необов’язково витрачати багато коштів. Слід засвоїти кілька правил та дотримуватися їх постійно і без поступок.
5 правил харчування для людей старшого віку:
- Раціон має бути збалансованим, тобто включати овочі та фрукти, мʼясо й тваринні субпродукти, морську жирну рибу (оселедець, скумбрію, салаку тощо), продукти з цільного зерна (хліб з висівками, коричневий рис, макарони з твердих сортів пшениці)
- Слід дотримуватися графіка харчування, їсти 4–6 разів на день невеликими порціями, відповідно до графіка приймання ліків.
- Їжа повинна бути комфортної температури, подаватися теплою, але не гарячою, а також мати правильну консистенцію. Якщо у підопічного є проблеми з ковтанням, подрібнюйте їжу блендером.
- Не забувайте стежити за гігієною підопічного під час приймання їжі (мити руки, чистити зуби або полоскати ротову порожнину, стежити, щоб на ліжку не залишалися крихти тощо)
- Постійно оцінюйте можливості підопічного приймати їжу самостійно та ковтати її.
Як харчуватися недорого та здорово
Здорове та збалансоване харчування не вимагає зайвих зусиль, лише планування. Якщо ви разом з підопічним складатимете меню на тиждень та відповідний список покупок, це допоможе впорядкувати харчування, а також контролювати фінансові витрати на нього. Крім того, ви створите окремий ритуал з темами для спілкування.
На що слід звернути увагу, дбаючи про здорове харчування людини старшого віку:
- купувати та вживати менше переробленої їжі (ковбас, сосисок, консервів тощо). Перероблена їжа містить багато консервантів та солі, що шкодять здоров’ю;
- обирати продукти з цільного зерна (хліб, крупи, макаронні вироби). Наприклад, замість вівсяних пластівців швидкого приготування купуйте цільну вівсянку, яку потрібно варти;
- замість магазинних печива та цукерок, які містять багато цукру та консервантів, додати до раціону підопічного свіжі чи заморожені фрукти, сухофрукти або горіхи, готувати десерти та випічку вдома з натуральних інгредієнтів;
Памʼятайте! Добова порція цукру для дорослої людини не має перевищувати 10 чайних ложок на день.
- Контролюйте споживання солі. Добова норма — не більше 5 г для дорослої людини (1 чайна ложка). Вживання занадто великої кількості солі підвищує артеріальний тиск, що збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань та інсульту. Надлишок солі збільшує навантаження на нирки, затримує воду у тканинах, що призводить до підвищення ваги.
- Споживати м’ясо та тваринні субпродукти слід 2–3 рази на тиждень. Також важливо, щоб у раціоні принаймні 2 рази на тиждень була морська жирна риба (оселедець, скумбрія, салака тощо).
- Варто вживати щонайменше 5 порцій (по 80 грамів кожна) фруктів та овочів на день. Купуйте сезоні місцеві. Взимку, коли свіжі фрукти та овочі є дорогими, заморожені можуть коштувати набагато дешевше. А такі овочі, як морква, буряк та капуста є в наявності впродовж усього року.
- Додавайте до раціону ферментовані продукти (кисломолочні напої та сир, квашені овочі), що позитивно впливають на мікрофлору кишківника.
- Стежте за вживанням підопічним достатньої кількості води. Для хорошого самопочуття слід випивати 6–8 склянок води на день. Перед тим слід проконсультуватися із сімейним лікарем підопічного щодо кількості вживання води, якщо є протипоказання за станом здоров’я (наприклад, у людини хронічна хвороба нирок).
Памʼятайте! Зневоднення може бути одним із чинників розвитку інфекцій сечовивідних шляхів, а також спричиняти запаморочення і призводити до втрати балансу під час ходьби.
Людина старшого віку може потребувати додаткового харчування. Якщо ви помітили, що ваш підопічний почав втрачати вагу, має поганий апетит, слід проконсультуватися із сімейним лікарем та подбати про збільшення калорійності харчування, пероральне приймання спеціальних медичних сумішей (сіпінгу) чи зондове харчування. Зниження апетиту може свідчити як про побічну дію деяких ліків, так і про розвиток депресії та виникнення деяких захворювань. Постарайтеся розвʼязати це питання, не списуючи поганий апетит на примхи.
Як правильно годувати людину старшого віку
Що головне у процесі приймання їжі? Зручність. Людина старшого віку може користуватися тим столовим приладдям, яке є найбільш зручним для неї. Наприклад, їсти тільки ложкою, не користуючись виделкою. Зважайте на це, спробувавши іще більше полегшити приймання їжі, скажімо, замінивши стандартне металеве столове приладдя на приладдя із силіконовими ручками, яке не таке слизьке й краще тримається в руках. Також існує спеціальний посуд для людей з інвалідністю, зроблений з легкого матеріалу та оздоблений гумовими підставками, що запобігає ковзанню посуду.
Якщо людина старшого віку не може самостійно їсти, скористайтеся наступними правилами годування, які полегшать цей процес:
- Підготовка до приймання їжі: якщо людина не може сидіти в ліжку, трохи підніміть підголівник або підкладіть під спину декілька подушок; шию та груди прикрийте серветкою чи рушником; встановіть надліжковий столик.
- Годування: лівою рукою трохи підніміть голову людини разом із подушкою, а правою підносьте до рота ложку з їжею. Годуйте малими порціями з паузами, щоб дати добре прожувати їжу.
- Безпека: якщо людині важко жувати, давайте рідку або протерту їжу, щоб шматочки не потрапили до дихальних шляхів. Не дозволяйте підопічному розмовляти під час їди. Не давайте гарячу їжу, щоб людина не обпеклася.
Важливо! Не примушуйте підопічного зʼїсти все за раз, для людини це може бути фізично важко. Після невеликої перерви підігрійте їжу й за можливості продовжуйте годувати.
Збережіть та використовуйте нашу памʼятку «Основні правила харчування для людей літнього віку»